Embryo představuje velkou výzvu pro ženský imunitní systém. Vzhledem k tomu, že mateřská a otcovská část jsou v embryu kombinovány, imunitní systém by měl rozpoznat tohoto “vetřelce” jako cizího a odmítnout ho.
Embryo během implantace vyšle do těla ženy mediátory, které zahájí imunitní reakci. Ženské tělo pak začne produkovat Fc-blokující protilátky. Ty brání tomu, aby bylo embryo rozpoznáno imunitním systémem jako cizí těleso a bylo odmítnuto.
Pokud je však tato reakce slabá anebo chybí, imunitní systém produkuje takzvané zabijácké buňky (NK – killers), které způsobují odmítnutí, což vede k selhání implantace, nebo potratu. Imunoterapie potlačuje nežádoucí odmítnutí a může pomoci zabránit této reakci těla.
Imunologické vyšetření je doporučováno provést v následujících případech:
Pokud se ukáže, že příčinou neotěhotnění může být nežádoucí imunitní reakce, je vhodné nasadit imunoterapii. Standardními léky jsou v těchto případech kortikoidy v kombinaci s minihepariny.
A zcela specifické skupině pacientek s deficitem určitých skupin KIR – genů dnes může pomoci lék typu Granocytu (Granozytu), který stimuluje tvorbu ženských imunitních buněk a má u dané skupiny pacientek podle dostupných výsledků ve studiích cca 70% úspěšnost co do počtu vzniklých těhotenství, což můžeme potvrdit z naší vlastní zkušenosti.