Při této metodě, využíváme speciální mikroskop, který se používá při podrobném vyhodnocování kvality spermií při vysokém zvětšení (6,000 x).
Kultivace embryí v laboratorních podmínkách bývá nejčastěji 3 až 5 dní ode dne odběru vajíček. Dnes se používá především 5 denní kultivace, neboť umožňuje kontrolu a následný výběr nejvhodnějších embryí k transferu (přenosu do dělohy).
Určení optimálního dne pro přenos embryí je zcela individuální a může se při opakování IVF cyklu lišit.
Asistovaný hatching je mikromanipulační technika ovlivňující úspěch léčby neplodnosti. Embryo se do určité velikosti vyvíjí pod pevným obalem. Jestliže má dojít k těhotenství, musí embryo po přenosu do dělohy tento obal (zona pellucida) opustit a uhnízdit se do děložní sliznice.
U některých žen může dojít k selhání implantace embrya z důvodu příliš pevné nebo silné zony pellucidy. Pomocí mikropipety dojde k šetrnému naříznutí obalu a uvolnění cesty pro embryo. Při asistovaném hatchingu nemůže dojít k poškození embrya.
O tom, zda bude tato metoda použita, rozhoduje embryolog na základě posouzení vývoje embrya a souhlasu léčeného páru.
Při léčbě neplodnosti se používá hormonální léčba (stimulace), která způsobí, že se ve vaječnících nejednou vyvíjí a dozrává více vajíček. O začátku stimulace a délce podávání hormonálních preparátů rozhoduje lékař v návaznosti na zjištěná vyšetření a zdravotní stav ženy.
Průběh stimulace vaječníků sleduje lékař ultrazvukem. Při tomto vyšetření hodnotí výšku děložní sliznice, měří velikost foliklů (dutinky s tekutinou, ve kterých se vajíčko vyvíjí), kontroluje jejich počet a eventuálně sleduje hladiny hormonů v krvi.
EmbryoGlue je speciální kultivační médium určené k přenosu embryí přímo do dělohy. Toto médium obsahuje všechny živiny a zdroje energie pro optimální vývoj embryí. Ve vyšší koncentraci také obsahuje látku hyaluronan, která se běžně vyskytuje ve folikulární tekutině ve vejcovodech a v děloze, kde vytváří prostředí se zvýšenou viskozitou.
Použitím média EmbryoGlue během přenosu do dělohy ženy se zvyšuje šance na otěhotnění než při použití média bez obsahu hyaluronanu. Kultivační médium lze použít jak u čerstvých tak i zamražených embryí.
Inkubátor s vestavěnou kamerou a mikroskopem. Časosběrné monitorování embryí poskytuje podrobná data během vývoje embrya, která nejsou dostupná při rutinním mikroskopickém hodnocení.
Vestavěná kamera umožňuje sledovat všechny důležité události a pomáhá identifikovat zdravá embrya s nejvyšší pravděpodobností implantace s cílem dosáhnout vyšší míry otěhotnění.
6 nezávislých komor s přesnou regulací teploty a plynu zajišťují pro embrya zcela konzistentní, přirozené a hlavně nerušené prostředí. Otevření jakékoli komory neovlivňuje prostředí v ostatních komorách.
Výhody a vlastnosti systému:
Metoda Mikrofluidic Sperm Sorting je šetrnější alternativou standardního zpracování spermií, kdy se využívá speciálního laboratorního čipu. Metoda je založena na principu přirozeného výběru spermií průchodem přes mikrokanálky napodobující přirozené prostředí reprodukčního systému ženy (vejcovody). Není nutná předchozí úprava odebraného vzorku jako např. centrifugace a jiné manipulační metody. Výsledkem je přirozený výběr těch nejkvalitnějších spermií z hlediska morfologie a integrity DNA.
Metoda je vhodná:
Až 15% mužů je považováno za neplodné, přesto, že nevykazují odchylky při standartním hodnocení spermiogramu. Důvodem je nadměrná fragmentace DNA spermií, což zásadně snižuje šance na úspěšné oplodnění a následný vývoj embrya. Metoda HaloSperm, umožňuje hlubší hodnocení kvality spermií a doplňuje konvenční analýzu spermatu – spermiogram, kdy se hodnotí pouze koncentrace, pohyblivost a morfologie spermií. Halosperm test zkoumá integritu molekuly DNA spermií.
Metoda se doporučuje:
Při embryotransferu jsou zavedena embrya do dutiny děložní. Přenos embryí do dělohy se provádí tenkým transferovým katetrem a pro pacientku je to nenáročný a bezbolestný výkon, podobný běžnému gynekologickému vyšetření.
O počtu transferovaných embryí rozhoduje embryolog s lékařem. A to na základě posouzení vývoje embryí, s přihlédnutím k průběhu předchozí léčby IVF, zdravotního stavu pacientky a jejího věku. Přitom se přihlíží k přání a především k souhlasu léčeného páru.
Do dělohy se zavádí jedno v některých případech dvě embrya.
Kryokonzervace umožňuje uchovávat embrya v zamraženém stavu (-196 °C) pro pozdější užití.
Při kryoembryotransferu jsou embrya rozmražena, je zhodnocena jejich kvalita. A po krátkodobé kultivaci jsou zavedena do dutiny děložní tenkým transferovým katetrem.
Výkon je pro pacientku nenáročný, bezbolestný a podobný běžnému gynekologickému vyšetření.